22 Temmuz 2024 Pazartesi
Ana Sayfa Forum Sohbet Hesabınız Haberler Not Defteri İstatistikler İletişim

MENÜ
Kasabamız

 Son Haberler(21/07)

Dislikasabasi.com
Üyelere Özel

 Site Not Defteri

Faydalı Bölümler
Yardımcı Linkler


Gazete Sayfa Linkleri
Kasabamız Hakkında
Genel Yapısı ve Arazi Durumu
 
    Dişli Kasabası Afyon ili Bolvadin ilçesine bağlı kasabadır, Bolvadin'e 9 km. Afyon ‘ a 72 km. uzaklıkta olup, Konya-İstanbul ve Bolvadin-Emirdağ karayolu üzerindedir. Birim merkezi Ege bölgesinin Doğu Ege bölümünde göller bölgesi içersinde olup, kasabanın 7 km doğusunda Emir Dağları, batısında 5 km kadar mesafede Paşa Dağları, kuzeyinde kasabanın içinden geçen deresi, güneyinde ise Bolvadin ovası vardır. Arazinin en yüksek noktası 1122 orta yüksekliği 1073 ve en alçak noktası 1064 m rakımıdır.

    Komşuları arasında; doğusunda Karayokuş, Taşağıl, Nusretli, Karacaviran, Güneyköy ve Kutlu köyleri, kuzeyinde Özburun Kasabası ve güneyinde Bolvadin ilçesi, batısında Kurçuva ve Felluti yer almaktadır.

    Dişli 1955 yılında Kasaba olmuştur ve 2001 yılı nüfus sayımına göre nüfusu 8001 'dir. Kasabanın şu anda 10 mahallesi vardır . Bunlar Yukarı Mah., Çaybaşı, Okul, Köprübaşı, Mevlana, Fatih, Malazgirt, Yavuz Selim,Şeyh Şamil ve Yunus Emre mahalleridir. 2 İlköğretim okulu, 1 lisesi, 1 Kur'an Kursu, 1 sağlık ocağı, 4 camisi vardır.

Nüfus ve Hane Sayısı
 
    Dişli Sağlık Ocağından alınan bilgilere göre; Dişli Kasabasında 2569 Erkek, 2548 Kadın toplam 5117 kişi yaşamaktadır. Diğer 2884 kişinin kasaba dışında ve Avrupa’da yaşadığı tespit edilmiştir. Dişli Kasabasında tahminen 1500 hane vardır. 1142 hane mesken olarak kullanılmaktadır.
 
Ekonomik Yapısı ve Özellikleri
 
    Beldenin en önemli ekonomik sektörü tarımdır. Daha sonra sırasıyla hayvancılık ve ticarettir. Çalışan nüfüsun %50'si tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. %25 Avrupanın çeşitli ülkelerinde işçi olarak çalışmaktadır. %15 ticaretle uğraşmakta ve %10'u çeşitli sektörlerde işçi ve memur olarak çalışmaktadır.

    Dişli Kasabası birim merkezinde tarımsal üretim olarak buğday, arpa, haşhaş, şeker pancarı, nohut, fasulye, patates, mısır, mercimek, domates ve salatalık yetiştirilmektedir. Üretilen sebze ve meyveler vatandaşın kendi ihtiyacından sonra iç piyasada pazarlanmaktadır.

   Kasabamızda Pazartesi günleri hayvan,tahıl ve sebze pazarı kurulmaktadır.
 
Eğitim Durumu
 
    Dişli halkının okuma yazma oranı %98 civarındadır. Öğrencilerimizin büyük bölümü lise öğrenimlerini Bolvadin’de devam etmektedir. Son yıllarda lise ve yüksek öğrenim seviyesi hızla artmaktadır. Kasabamız mevcut okul ve öğrenci durumu aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

 
Okul Adı Öğrenci Durumu Öğretmen Sayısı Personel Sayısı
Dişli Atatürk İ.Ö.O. 195 9 3
Dişli İlköğretim Okulu 400 17 4
Dişli Lisesi 32 3 2
 
Katkılarından dolayı Mustafa Petek ve Mehmet Sapmaz ' a teşekkür ederiz..