06 Şubat 2023 Pazartesi
Ana Sayfa Forum Sohbet Hesabınız Haberler Not Defteri İstatistikler İletişim

MENÜ
Kasabamız

 Son Haberler(06/02)

Dislikasabasi.com
Üyelere Özel

 Site Not Defteri

Faydalı Bölümler
Yardımcı Linkler


Gazete Sayfa Linkleri
 GELDİ GEÇTİ ÖMRÜM BENİM BİR GÖZ YUMUP AÇMIŞ GİBİ
GELDİ GEÇTİ ÖMRÜM BENİM BİR GÖZ YUMUP AÇMIŞ GİBİ


GELDİ GEÇTİ ÖMRÜM BENİM BİR GÖZ YUMUP AÇMIŞ GİBİ

Kasabamızın ulu çınarlarından Hayri AY Dede ile Yörümez'in kahvede sohbet ettik. Çayını yudumlarken hayat hikayesini anlattı;

90 Sene önce Köyüm Dişli'de dünyaya gelmişim. Babamın adı Kazım, Anamın adı Azime'dir. Askere kara trenle gittim. Kars'ın Posof ilçesinde iki sene onbaşı olarak askerlik yaptım. Eskiden askerlik yapmayan adamdan sayılmaz, kız vermezlerdi. Asker dönüşü Arife ile yuva kurdum. Altı çocuğum oldu. dördü öldü. Oğullarım Osman ve berber Halit ' tir. Beş torunum var. O zamanlar ana baba ve kardeşlerimizle birlikte yaşardık. Musa ağam koyun güderdi. Beş yüz koyunumuz vardı. Ben çiftçilik yapardım. Bir çift beygirim vardı. Millet harpten yeni çıktığı için fakirlik içindeydi. Ayağımıza çarık giyerdik. El orağıyla yolma yolardık. Kağnı ile harman yerine sap taşırdık. Öşür vergisi vardı. Bitten geçilmezdi. Hatta o zamandan kalma bir ata sözü var; 'Pire itte, bit yiğitte bulunur' diye.

Menderes devrinde köye traktör girdi. Çarığı attı lastik pabuç giydi. Köylünün yüzü güldü. Ben 90 senedir her dönemi yaşadım. En rahat şimdi. Ne yokluk var ne kuyruk var. Herkes emekli ne kadar güzel. 1984 - 1999 yılları arasında yukarı Mahallede 15 sene muhtarlık yaptım. 1998'de eşimle Hacca gittim. Kutsal topraklarda dört ay kaldım. Kırk sene sabah namazını çarşı camisinde cemaatle kıldım. Şimdi yaşlandığım için Sabahları camiye gidemiyorum. Hayat arkadaşım Arife altı yıl önce rahmetli oldu. Çok acıdım. Her gün ruhuna fatiha gönderiyorum.

Bir de arkasından şiir yazdım;

Belağası yaylasını yaylayamadım
Çıkıpta koyunumu eyleyemedim
Eve geldim Arifem yoğumuş
Ben deli gönlümü eyleyemedim.Son Güncelleme :  11/03/2017 Saat 12:56:57 Bu Haber  4860 Kez OkunduKasabamızdan bildiriyor
 
Mustafa OKUMUŞ

mustafaokumus2@hotmail.com

Sitemizde 1953 adet haberi bulunmaktadır.
Yazdırılabilir Sayfa   

Sitemizde yayınlanan haberlerin ve fotoğrafların kullanım hakkı www.dislikasabasi.com 'a aittir. Herhangi bir şekilde haber içeriği ve fotoğrafları izin alınmaksınız kullanılamaz..

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun


Yorum Bölümünden bundan sonra Yorum yapan üyemize ait bilgiler ve avatar resmi görülebilecektir. Avatar resminizi sitemizde yer alan resimlerden seçebileceğiniz gibi farklı bir resim ile değiştirmek istiyorsanız ; özel mesaj bölümünden admine mesaj göndererek veya üyelikte yer alan email adresinden webmaster@dislikasabasi.com email adresine resmin internet adresini veya resmi gönderebilirsiniz.

     
 Yorumlayan : Salih EROĞLU      Tarih : 15/03/2017 09:47:21
   
TINAZTEPE BELEDİYESİ
11/03/2013
Mesaj Bilgisi
1629

Fanatik Üye
 
CENABI ALLAH HAYRİ AMCAYA SAĞLIK SIHAT ÜZÜN ÖMÜRLER VERSİN DİYORU. EROĞLU AİLESİ-TINAZTEPE

     
     
 Yorumlayan : Fatih Öztoprak      Tarih : 14/03/2017 10:44:40
   
Bolvadin Devlet Hastanesi
04/05/2010
Mesaj Bilgisi
201

Fanatik Üye
 
Hayri amcayı yıllardır. 40 yıldır tanırım. Kendisinin okur yazarlığı olmayan ümmi bir insandır. Başkalarının ve gençlerin tercümanlığı ile 15 (onbeş) yıl dişlide muhtarlık yaptı. Bu hayri amcanın azimli ve cesaretli olması onu başarıya götürmüştür. Hayri ay amcaya saygı ve sevgilerimi sunar ellerinden öperim.

     
     
 Yorumlayan : Abdil TEKEŞ      Tarih : 13/03/2017 08:22:34
   

30/10/2005
Mesaj Bilgisi
1929

Fanatik Üye
 
Hayri amcaya Allah''dan sağlık, sıhhat ve hayırlı ömürler niyaz ederim. Geçmiş ile günümüzü anlatan iyi ve canlı bir örnek. Ders alınması lazım. Sesli ve görüntülü kayda alınarak tarihe ışık tutması için saklanmalı.

     

Habere Yapılmış Toplam 3 Yorum Bulunmakta